Osiedle XX-lecia (Grodzisk Mazowiecki)


Osiedle XX-lecia to wspaniała przestrzeń mieszkalna, która znajduje się w sercu Grodziska Mazowieckiego. Jego budowa miała miejsce na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, co czyni je znaczącym elementem historycznym w tej części miasta.

Administracja osiedla jest prowadzona przez Grodziską Spółdzielnię Mieszkaniową, która dba o potrzeby mieszkańców i ewentualne zarządzanie obiektami. Osiedle XX-lecia nie tylko oferuje wygodne mieszkania, ale także tworzy zintegrowaną społeczność, w której mieszkańcy mogą cieszyć się bliskością do ważnych punktów w mieście.

Historia

W latach 60. XX wieku podjęto decyzję o realizacji nowego osiedla w centralnej części Grodziska Mazowieckiego, co było rezultatem działań lokalnych spółdzielców. Była to kontynuacja rozwoju urbanistycznego, po zakończeniu budowy osiedli przy ulicach Grunwaldzkiej, Sadowej oraz Spółdzielczej. Właściwe prace budowlane trwały od 1966 do 1970 roku, a ich efekty miały znaczący wpływ na układ przestrzenny miasta. Osiedle XX-lecia było pierwszym w Grodzisku, które wyróżniało się luźno rozlokowanymi blokami mieszkalnymi oraz towarzyszącą im zielenią, a także ścieżkami przystosowanymi zarówno dla pieszych, jak i pojazdów.

Po zakończeniu budowy osiedla XX-lecia, rozpoczęto prace nad niewielkim osiedlem, które znajduje się u zbiegu ulic Sienkiewicza oraz Kościuszki. Jego architektura nawiązuje do wcześniej zrealizowanego osiedla, które stało się nowym standardem dla tego typu inwestycji. Powstało ono do 1971 roku na terenie dawnych letniaków, które niegdyś były częścią Zakładu Wodoleczniczego.

Budynki

Na obszarze tego osiedla wzniesiono łącznie 11 budynków mieszkalnych, w których znajduje się aż 550 mieszkań.

Największe z tych budynków, zlokalizowane pod adresami: Sienkiewicza 49B, Sienkiewicza 45C oraz Montwiłła 71, oferują odpowiednio 170, 120 oraz 100 lokali.

Pozostałe obiekty to tak zwane „punktowce”, charakteryzujące się jedną klatką schodową. W tych budynkach średnia powierzchnia mieszkań wynosi 47,5 m².

Warto zaznaczyć, że wszystkie bloki zostały zaprojektowane bez okien w klatkach wejściowych, co oznacza, że oświetlenie tych przestrzeni zapewniają „świetliki”, umieszczone na najwyższej kondygnacji każdego z budynków.

Przypisy

  1. ADMINISTRACJA CENTRUM | GSM – Grodziska Spółdzielnia Mieszkaniowa [online] [dostęp 09.08.2022 r.]
  2. a b c d MariolaM. Pytlak MariolaM., Zarys rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Grodzisku Mazowieckim w latach 1945–1970, „Rocznik Żyrardowski”, tom 5.

Oceń: Osiedle XX-lecia (Grodzisk Mazowiecki)

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:6