Historia Zakładu Wodoleczniczego w Grodzisku Mazowieckim rozpoczyna się w 1884 roku, kiedy to dr Michał Bojasiński postanowił założyć to wyjątkowe miejsce. Zakład ten, znany również jako Zakład Hydropatyczny dla Osób z Towarzystwa, działał nieprzerwanie aż do 1932 roku, świadcząc usługi związane z hydropatią dla wielu pacjentów.
Warto zaznaczyć, że w okresie swojej działalności, miejsce to odgrywało istotną rolę w regionie, przyciągając osoby poszukujące wsparcia zdrowotnego poprzez kuracje wodne. Dzisiaj, w zabytkowym budynku, który niegdyś był siedzibą zakładu, znalazła swoje miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza.
Pomimo przemian, jakie zaszły w tym miejscu, jego historia pozostaje żywa, a znaczenie hydropatii w Grodzisku Mazowieckim jest nie do przecenienia.
Historia
Zakład, który powstał w 1884 roku z inicjatywy doktora Michała Bojasińskiego, zlokalizowany był na terenach majątku Jordanowice, w pobliżu grodziskiego Parku Zdrojowym. Dzięki doskonałej komunikacji z Warszawą, którą zapewniała Kolej Warszawsko-Wiedeńska, zakład przyciągał licznych mieszkańców stolicy. W miarę upływu lat placówka ta rozrastała się, oferując różnorodne udogodnienia, w tym jadalnię, czytelnię oraz salę teatralną i muzyczną, a także otaczający ją piękny ogród z pomarańczarnią.
W 1908 roku zakład wzbogacił się o elektrownię, napędzaną silnikami Diasla, co pozwoliło na dalszy rozwój infrastruktury. Choć początkowo działał on jedynie sezonowo, wkrótce przyjął pacjentów przez cały rok. W placówce leczono osoby z psychonerwicami, problemami z układem pokarmowym oraz rekonwalescentów, korzystając z takich metod jak hydroterapia czy terapia zajęciowa.
W 1887 roku instytucja zdobyła uznanie, otrzymując wyróżnienie na wystawie higienicznej w Warszawie, a dziewięć lat później uhonorowana została srebrnym medalem. W 1908 roku odniesiono kolejny sukces, kiedy to zakład zdobył złoty medal na wystawie uzdrowiskowej w Ciechocinku oraz dyplom uznania na wystawie higienicznej w Lublinie. W kolejnych latach placówka była laureatem wielu mniejszych nagród i wyróżnień. W zakładzie gościli znani ludzie, tacy jak Stanisław Haller, Adolf Dygasiński, Paweł Hulka-Laskowski oraz Władysław Reymont.
Po śmierci Michała Bojasińskiego w 1894 roku, kierownictwo nad zakładem przejął dr Karol Tokarski, który pełnił tę rolę aż do swojej śmierci w 1908 roku. Po nim funkcje naczelnika objęli kolejno dr Bronisław Malewski (do 1911 roku) oraz Jan Malkiewicz.
Niestety, w 1932 roku zakład wodoleczniczy został ostatecznie zamknięty. W późniejszych latach pokoje tego miejsca były wynajmowane i przebudowywane na mieszkania, aż do czasu, gdy ulokowano w nim samorząd miejski. W pohowie września 1939 roku gmach był miejscem spotkań sztabu niemieckiej armii, dowodzonej przez gen. Johannesa Blaskowitza.
Po zakończeniu II wojny światowej w budynku mieściły się różne instytucje, w tym szkoły i urzędy. Do 2008 roku na ulicy Kilińskiego 8b funkcjonowało Radio Bogoria. Obecnie w kompleksie, który przeszedł remont, znajduje się Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza.
Przypisy
- Zakład wodoleczniczy | Serwis Turystyczny Gminy Grodzisk Mazowiecki [online] [dostęp 18.04.2022 r.]
- MarekM. Cabanowski MarekM., Domy i ludzie, część 2, 1999 r. Brak numerów stron w książce
- a b Zakład leczniczy Grodzisk, Warszawa 1929 r. Brak numerów stron w książce
- Głos Warszawski, Warszawa, 20.10.1908 r. Brak numerów stron w książce
- Zdrojowiska, zakłady lecznicze i stacje klimatyczne w guberni Królestwa Polskiego, Warszawa 1896 r. Brak numerów stron w książce
- Ozdrowienie Grodziska, „Kurier Warszawski” (234), 1891 r., s. 1.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty edukacyjne i naukowe":
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 im. Marii Konopnickiej w Grodzisku Mazowieckim | Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku MazowieckimOceń: Zakład Wodoleczniczy w Grodzisku Mazowieckim