Park im. hrabiów Skarbków


Park im. hrabiów Skarbków, znany również uprzednio jako park Zdrojowy, jest urokliwym miejscem zlokalizowanym w Grodzisku Mazowieckim.

Ten miejski park stanowi doskonałą przestrzeń do relaksu i wypoczynku, otaczając swoich odwiedzających malowniczą zielenią oraz różnorodnymi elementami krajobrazu.

Opis

Park im. hrabiów Skarbków usytuowany jest w sercu Grodziska Mazowieckiego. Od północy sąsiaduje z terenami PKP, a także z willą Foksal, w której znajduje się Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. Z kolei od południa granice parku wyznaczają ulice 3-go Maja, a od zachodu – ulica Bartniaka, natomiast na wschodzie znajduje się ulica Okulickiego.

Obszar parku charakteryzuje się płaskim ukształtowaniem terenu, bogatym w starodrzew, w tym wiekowe dęby oraz cypryśnik błotny, które nadają mu unikalny charakter. Przez park przepływa rzeka Rokicianka, co dodatkowo podkreśla naturalne walory tego miejsca.

Historia

Historia parku im. hrabiów Skarbków sięga około 1870 roku, kiedy to został udostępniony mieszkańcom. Przed tym okresem, aż do połowy XIX wieku, teren ten stanowił integralną część ogrodów jordanowickich, należących do rodziny Mokronoskich. W początkowym okresie park miał znacznie większe rozmach i funkcjonował jako park zdrojowy. Znajdował się tu Zakład Hydropatyczny dla Osób z Towarzystwa, który przyciągał ludzi szukających zdrowotnych kuracji wodnych.

Jednak po II wojnie światowej, w wyniku dynamicznego rozwoju miasta, obszar parku uległ znacznemu zmniejszeniu. Mimo to, jego wartość jako przestrzeni rekreacyjnej i zielonej pozostała niezmiennie wysoka. W 2012 roku park przeszedł gruntowną rewitalizację, która miała na celu wzbogacenie jego układu kompozycyjno-przestrzennego oraz poprawę warunków do spędzania czasu wolnego.

W ramach prac modernizacyjnych zrealizowano wiele nowoczesnych elementów, w tym nowy plac zabaw dla dzieci, efektowną fontannę oraz edukacyjną ścieżkę dydaktyczną. Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego parku miało miejsce 22 lipca 2012 roku, a moment ten był szczególnie uroczysty, ponieważ przypadał na 490. rocznicę nadania Grodziskowi praw miejskich.

Na przestrzeni lat oferta parku uległa dalszym wzbogaceniom. 19 czerwca 2022 roku, w jego obrębie uruchomiono tężnię solankową. Tężnia ta osiąga wysokość ośmiu metrów oraz dysponuje imponującą kubaturą wynoszącą 920 m³, co sprawia, że stanowi atrakcyjną przestrzeń do relaksu i wellness wśród mieszkańców i turystów.

Pomniki przyrody

W parku im. hrabiów Skarbków można podziwiać liczne pomniki przyrody, które są nie tylko dziełami natury, ale także cennym dziedzictwem ekologicznym.

  • dąb szypułkowy Henryk (Quercus robur, obw. 463),
  • dąb szypułkowy Aleksander (Quercus robur, obw. 283),
  • jesion wyniosły Hieronim (Fraxinus excelsior, obw. 247),
  • jesion wyniosły Wojciech (Fraxinus excelsior, obw. 275).

Przypisy

  1. To już dziś! Otwarcie tężni z atrakcjami [online], grodzisknews.pl [dostęp 20.06.2022 r.]
  2. Biuletyn Informacji Publicznej [online], bip.grodzisk.pl [dostęp 20.06.2022 r.]
  3. a b Park Skarbków [online], rewitalizacja.grodzisk.pl [dostęp 21.12.2020 r.]
  4. a b PolaP. Neis PolaP., Park Skarbków (dawniej zdrojowy) w Grodzisku Mazowieckim po rewitalizacji. Uwaga na „ducha parku”, 06.11.2016 r.
  5. Uchwała nr 716/2014 Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim z dnia 26.03.2014 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody na terenie parku miejskiego im. hr. Skarbków w Grodzisku Mazowieckim.
  6. MarekM. Cabanowski MarekM., Mój Grodzisk, Agencja Groat Press, 1996 r.

Oceń: Park im. hrabiów Skarbków

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:8