Galeria Instrumentów Folkowych to niezwykła ekspozycja muzyczna, której inicjatorem jest znany muzyk klezmerski oraz twórca ludowy, Antoni Kania (Syrbacy). Ta unikalna wystawa prezentuje bogactwo tradycyjnych instrumentów, które są nieodłączną częścią polskiej kultury ludowej.
Znajduje się ona w malowniczej lokalizacji, w części Łąki, w Grodzisku Mazowieckim, przy ulicy Chlewińskiej 19. To miejsce, gdzie historia i tradycja spotykają się z pasją oraz miłością do muzyki.
Historia i ekspozycja
Galeria Instrumentów Folkowych została założona w 1997 roku jako unikalne miejsce, w którym zgromadzono ponad tysiąc instrumentów ludowych. Te cenne eksponaty zostały kolekcjonowane przez Antoniego Kanię przez okres przeszło czterdziestu lat.
Galeria jest podporządkowana kulturze polskiej. Nie chodzi tu o stare, tradycyjne instrumenty – od tego są muzea. Galeria to pomysł na folk, na samoróbki. Folk jest terminem luźno traktowanym – w odróżnieniu od folkloru, od etnografii. To są często instrumenty tworzone ad hoc; instrumentem stają się dwa patyki
Po śmierci Antoniego Kani w lipcu 2014 roku, opiekę nad galerią przejęła jego córka, Katarzyna, wspólnie z mężem Pawłem Stróżewskim. Zbiory instrumentów nadal się powiększają, obecnie osiągając liczbę ponad tysiąca eksponatów.
Pierwsza siedziba galerii znajdowała się w salach katechetycznych obok Kościoła Przemienienia Pańskiego na ulicy Łąkowej w grodziskiej dzielnicy Łąki, gdzie pozostawała do 2007 roku. Od 2008 roku ekspozycja przeniosła się do nowego lokalu przy ul. Chlewińskiej 19a w Grodzisku Mazowieckim.
W galerii zgromadzono kolekcję instrumentów, które bezpośrednio odnoszą się do polskiej kultury ludowej, wciąż odkrywanej i często mało znanej. To jedyny na świecie zbiór ponad tysiąca instrumentów oraz przeszkadzajek i zabawek muzycznych, zarówno starych, jak i tych skonstruowanych przez Antoniego Kanię. Warto podkreślić, że jest to jedyne takie miejsce w Europie, gdzie zwiedzający mogą nie tylko oglądać eksponaty, ale również na nich grać.
W galerii można zagrać na żydowskich cymbałach, katarynce, basach czy harmonii polskiej. Można również usłyszeć dźwięk liry korbowej, której praktyka gry została przywrócona przez A. Kanię w połowie lat 80. XX wieku oraz suki biłgorajskiej, którą Kania jako pierwszy w XX wieku zrekonstruował. Wśród eksponatów wyróżnia się także pierdziel, uznawany za jeden z najbardziej polskich instrumentów.
W pobliskich pomieszczeniach znajdują się: Klub Przedszkolaka „Bartek”, Galeria Lanszaftu, Muzeum Kiczu (gdzie prezentowane są współczesne obrazy oraz drobiazgi z epoki pani Dulskiej), Muzeum PRL-u i Galeria przydrożnych kapliczek. Dodatkowo w marcu 2015 roku powstała Fundacja „Antek”, która promuje działalność galeryjną.
Przypisy
- Paweł Stróżewski: Galeria Instrumentów Folkowych. www.youtube.com, 18.03.2017 r. [dostęp 15.07.2019 r.]
- Daria Głowacka: Muzyczny samouk. 10.04.2015 r. [dostęp 24.07.2019 r.]
- Witt Wilczyński: Staszek o Antku. folk24.pl, 12.08.2014 r. [dostęp 15.07.2019 r.]
- a b c Maria Baliszewska: Audycja wspomnieniowa Polskiego Radia o Antku Kani (część 2). www.galeria-folk.pl. [dostęp 15.07.2019 r.]
- Bregović z Łąk. [dostęp 17.07.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Jordanowice (Grodzisk Mazowiecki) | Łąki (Grodzisk Mazowiecki) | Pomnik Kolejarza w Grodzisku Mazowieckim | Cmentarz parafialny w Grodzisku Mazowieckim | Kaplica pw. Świętego Krzyża w Grodzisku Mazowieckim | Park im. hrabiów Skarbków | Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim | Izba Tradycji EKD/WKD im. Tadeusza Gawrońskiego w Grodzisku Mazowieckim | Galeria GrodovaOceń: Galeria Instrumentów Folkowych