UWAGA! Dołącz do nowej grupy Grodzisk Mazowiecki - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim


Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim, znane pod skrótem PKS Grodzisk Mazowiecki, to prężnie działająca firma transportowa z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim. Organizacja ta spełnia kluczową rolę w obsłudze komunikacji miejskiej, nie tylko w Grodzisku Mazowieckim, ale także w sąsiednich miejscowościach takich jak Żyrardów czy Ząbki.

PKS Grodzisk Mazowiecki utrzymuje regularne połączenia autobusowe, co przyczynia się do rozwoju transportu publicznego w zachodniej części województwa mazowieckiego. Co więcej, przedsiębiorstwo jest jednym z kilku prywatnych przewoźników, którzy w ramach współpracy na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego obsługują linie autobusowe działające w aglomeracji warszawskiej.

Firma posiada również bezpłatne linie autobusowe, które są niezbędne dla mieszkańców, umożliwiając im dojazd do pobliskich centrów handlowych oraz targowych w Warszawie i okolicach.

Ajent ZTM Warszawa

Od 1 września 1994 roku spółka rozpoczęła tymczasową obsługę podmiejskiej linii 714, która łączyła Pruszków z Ożarowem Mazowieckim. W 1996 roku firma podpisała umowę na obsługę kolejnej linii podmiejskiej, linii 713. Od tego momentu PKS Grodzisk Mazowiecki proliferował, zdobywając kolejne krótkoterminowe kontrakty na obsługę głównie peryferyjnych tras.

W 2001 roku, firma zrealizowała swoje pierwsze zlecenie na 36 brygad w północnej oraz zachodniej części Warszawy, nabywając 25 nowych autobusów średniopodłogowych Jelcz 120M. Umowę z ZTM zawarto na trzy lata, a jej realizacja zakończyła się w 2004 roku. W tym samym roku, rozpoczęto także nową obsługę na podstawie trzyletniego kontraktu, obejmującego 30 brygad w północnej i południowej Warszawie. Do tego celu przeznaczono 33 autobusy typu Jelcz Supero, które były zmodernizowaną wersją autobusu Jelcz 120M.

Obecnie PKS Grodzisk Mazowiecki prowadzi jeden aktywny kontrakt z ZTM, który wygrał w przetargu zorganizowanym przez władze lokalne. Jest to kontrakt na 50 brygad obowiązujący od 2017 do 2024, w ramach którego wykorzystywane są autobusy Solaris Urbino 12 oraz MAN NL293 Lion’s City, wyposażone zarówno w wewnętrzne, jak i zewnętrzne głosowe systemy informacji pasażerskiej.

Nowe pojazdy muszą spełniać szereg wymogów norm ZTM, w tym:

  • białe wyświetlacze,
  • nowe piktogramy,
  • nowe malowanie,
  • kierowcy muszą mieć znajomość języka polskiego na poziomie B1,
  • zatrudnienie na umowę o pracę.

Autobusy PKS Grodzisk oznaczane są numerami taborowymi 93xx.

ModelOkres eksploatacjiIlość
Solaris Urbino III 122017-202449
Man Lion`s City A37 B1002017-20245

Wypadki w Warszawie

24 kwietnia 2008 roku autobus PKS Grodzisk Mazowiecki marki Scania, obsługujący warszawską linię 505, miał niefortunny wypadek, uderzając w drzewo na al. Lotników, co spowodowało uszkodzenie linii energetycznej. Pięciu pasażerów doznało obrażeń. Po przeprowadzeniu działań przez straż pożarną ustalono, że przyczyną wypadku było zasłabnięcie kierowcy. Policja wszczęła postępowanie wyjaśniające.

Kolejny incydent miał miejsce w marcu 2009 roku, gdy autobus wjechał w budynek przy ul. Złotej Jesieni w Aleksandrowie pod Falenicą. Natomiast 31 marca 2010 roku, podczas jazdy na wąskiej drodze w warszawskiej dzielnicy Wesoła, autobus PKS Grodzisk Mazowiecki, poruszający się z prędkością 70 km/h, zjechał w prawo i zderzył z drzewem. W wyniku wypadku sześć osób zostało rannych.

14 maja 2011 roku na Warszawskim Mokotowie, w rejonie Służewca oraz ulic Puławskiej i Rzymowskiego, doszło do poważnego wypadku, w którym ucierpiało 38 osób. Autobus linii 739, jadący w kierunku Piaseczna, zjechał z wiaduktu, przeskakując przez barierkę, a następnie zderzył się z samochodem osobowym. Wśród poszkodowanych znajdowało się kilkanaście dzieci, z których jedno doznało poważnego urazu kręgosłupa.

Wydarzenie miało miejsce pod nadzorem wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, a akcja ratunkowa zaangażowała 16 zespołów ratunkowych.

Ostatecznie, po przeprowadzeniu dochodzenia, kierowca został oskarżony o sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym.

Zajezdnia

Warszawska zajezdnia przedsiębiorstwa znajduje się przy ulicy Klementowickiej w dzielnicy Targówek. Od 2017 roku, wszystkie nowe autobusy Solaris otrzymały numery od 9311 do 9359, a samochody marki MAN od 9301 do 9305. W roku 2017 przeprowadzono również gruntowną modernizację zajezdni, w ramach której powstała nowoczesna hala serwisowa, zmodernizowano budynek biurowy oraz zmieniono nawierzchnię placu.

Protesty i kontrowersje

W dniu 13 maja 2008 roku, ukraińscy kierowcy zrealizowali protest, nie wyjeżdżając z zajezdni 32 autobusami. Na skutek tego zdarzenia przez około dwie godziny panował chaos w komunikacji w rejonie objętym jedną linią. Spółka PKS Grodzisk została ukarana przez ZTM za nierespektowanie kursów. Protest zainicjowano ze względu na długi czas pracy kierowców wynoszący niekiedy 16 godzin dziennie, a także z powodu zatrzymywania przez firmę paszportów kierowców. Dodatkowo, językanie zarzucili firmie, że w miesiącu przepracowują około 300 godzin.

W odpowiedzi na te zarzuty, prezes PKS Grodzisk Mazowiecki, Zenon Marek, podjął negocjacje z kierowcami podczas protestu w zajezdni. Ostatecznie przyniosło to rezultaty w postaci obietnic zwrotu pieniędzy za nadmierne kary związane z paliwem. Zarząd PKS przyznał, że kierowcy mogę przekroczyć normy pracy, jednak zapewnił, że ma to miejsce w wyjątkowych przypadkach.

W 2008 roku przeprowadzono kontrolę przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, która ujawniła przekroczenia norm czasu pracy przez kierowców tej firmy. Inspektorat nałożył na spółkę karę finansową w wysokości 30 000 zł.

W 2017 roku, na Ursynowie, miało miejsce zdarzenie, w którym autobus Scania linii 179 zjechał z ul. Płaskowickiej na polną drogę, zatrzymując się dopiero przed lasem. Policja ustaliła, że kierowca, obywatel Ukrainy, miał we krwi >2,5 promila alkoholu.

Obecnie firma PKS Grodzisk Mazowiecki pozostaje pod stałym nadzorem warszawskiego ZTM.

MarkaOkres eksploatacjiIlość
Scania CN270UB OmniCity2007-2017107
Scania CN280UB OmniCity2008-20172

Pozostała działalność

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim, znane jako PKS Grodzisk, pełni kluczową rolę w zapewnieniu komunikacji publicznej na terenie Gminy Grodzisk Mazowiecki, obsługując wszystkie jedenaście linii autobusowych wchodzących w jej skład.

Firma w ramach swojej działalności realizuje regularne kursy w wielu miejscowościach, takich jak:

  • Błonie,
  • Brwinów,
  • Jaktorów,
  • Kampinos,
  • Komorów,
  • Leszno,
  • Milanówek,
  • Mszczonów,
  • Ożarów Mazowiecki,
  • Płock,
  • Pruszków,
  • Sochaczew,
  • Warszawa,
  • Ząbki.

Od 1 lutego 2010 roku, PKS Grodzisk rozpoczął obsługę lokalnej linii X z Ząbek do Warszawy, stosując do tego celu sprowadzone z Niemiec używane autobusy MAN EL202, które później zostały zastąpione przez Jelcze Supero. Warto zauważyć, iż od września 2011 roku spółka ta obsługuje również okólną linię Ząbki-1, łączącą kluczowe punkty w mieście, korzystając z autobusu Autosan Solina.

Na mocy decyzji z dnia 1 września 2009 roku, firma rozpoczęła działalność także na terenie Żyrardowa, gdzie przejęła usługi transportowe od poprzedniego Miejskiego Zakładu Komunikacji. Dzięki temu, PKS Grodzisk Mazowiecki zapewnia mieszkańcom szereg komfortowych i dostępnych rozwiązań komunikacyjnych.

Dodatkowo, przedsiębiorstwo jest częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, co zwiększa jego znaczenie w regionalnym systemie transportowym.

Przypisy

  1. Omni-Bus (red.), Scanie zastąpione Solarisami, czyli debiut PKS Grodzisk nowym kontraktem [online], omni-bus.eu [dostęp 12.01.2018 r.]
  2. Warszawskie kontrakty PKS Grodzisk Mazowiecki 2004-07
  3. Kolejny wypadek firmy Grodzisk Mazowiecki mmsilesia.pl
  4. Wypadek autobusu Grodzisk Mazowiecki w Wesołej. se.pl. [dostęp 20.05.2012 r.]
  5. Wypadek autobusów u zbiegu Puławskiej mmwarszawa.pl
  6. Wypadek Autobusu Grodzisk w Warszawie se.pl
  7. Warszawskie kontrakty PKS Grodzisk Mazowiecki 2001-04. przegubowiec.com.
  8. Protesty pracowników PKS Grodzisk. wiadomosci.gazeta.pl dn. 14.05.2008 r. [dostęp 20.05.2012 r.]
  9. Zajezdnia Klementowicka w serwisie przegubowiec.com. przegubowiec.com.
  10. Kierowca schylał się po telefon komórkowy. warszawa.gazeta.pl. [dostęp 20.05.2012 r.]
  11. Pijany kierowca PKS Grodzisk Mazowiecki. warszawa.gazeta.pl. [dostęp 20.05.2012 r.]
  12. Strajk pracowników PKS. ukraine-poland.com. [dostęp 20.05.2012 r.]
  13. 300 godzin autobusowej normy Ukraińców. komunikacjalodz.fora.pl. [dostęp 20.05.2012 r.]
  14. Autobus zsunął się ze skarpy. polskalokalna.pl. [dostęp 20.05.2012 r.]
  15. Autobus zjechał ze skarpy, 30 osób rannych. wiadomosci.gazeta.pl. [dostęp 20.05.2012 r.]
  16. Rozbiłem autobus, bo tylko na chwilę ściszałem radio. se.pl. [dostęp 20.05.2012 r.]
  17. Warszawskie kontrakty PKS Grodzisk Mazowiecki 1994-2001

Oceń: Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim

Średnia ocena:5 Liczba ocen:16