Maria Małgorzata Wrzyszcz jest polską lekarką, której osiągnięcia i działalność w sferze politycznej uczyniły ją osobą znaczącą w historii kraju.
Urodziła się 10 lutego 1945 roku w Grodzisku Mazowieckim, gdzie rozpoczęła swoją drogę życiową, która wiodła ją do ważnych ról zarówno w medycynie, jak i polityce.
Wyróżnia się tym, że była posłem na Sejm PRL, członkiem VII i VIII kadencji, co pozwoliło jej aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu polityki w Polsce w istotnym okresie transformacji ustrojowej.
Życiorys
Maria Wrzyszcz, wykwalifikowany lekarz, uzyskała swoje wykształcenie na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w roku 1970. Po ukończeniu studiów objęła stanowisko kierownika Gminnego Ośrodka Zdrowia w Marciszowie.
W 1971 roku postanowiła przystąpić do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, co w znaczący sposób wpłynęło na jej dalszą karierę polityczną. Od 1972 roku była członkinią plenum Wojewódzkiego Komitetu tej partii we Wrocławiu, a po reformach administracyjnych przeniesiono ją do Jeleniej Góry. W tym samym czasie, w latach 1972-1976, pełniła funkcję radnej Wojewódzkiej Rady Narodowej, najpierw we Wrocławiu, a następnie właśnie w Jeleniej Górze.
Wzrastające zainteresowanie sprawami kobiet zaowocowało jej członkostwem w Wojewódzkiej Radzie Ligi Kobiet. Maria Wrzyszcz zdobyła mandat posła na Sejm PRL w dwóch kadencjach, w latach 1976 i 1980, reprezentując okręg Jelenia Góra.
Podczas swojej pracy w Sejmie, Wrzyszcz aktywnie angażowała się w działalność w Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej. W kolejnych kadencjach zasiadała także w różnych komisjach, w tym w Komisji Oświaty i Wychowania oraz w Komisji Kultury i Sztuki. Jej praca w tych instytucjach była zauważalna i skuteczna.
W 2002 roku udało jej się zdobyć mandat radnej powiatu kamiennogórskiego, reprezentując Stowarzyszenie Regionalne „DIALOG”. Chociaż w 2006 roku ubiegała się o reelekcję, nie udało jej się ponownie zasiąść w radzie. Obecnie nadal pracuje jako lekarz w Marciszowie, gdzie kontynuuje swoją pasję pomagania innym.
Odznaczenia
Maria Wrzyszcz otrzymała szereg prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jej znaczących osiągnięciach w różnych dziedzinach.
- Złoty Krzyż Zasługi, 1979,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej, 1980.
Przypisy
- Informacje na portalu zumi.pl. [dostęp 01.03.2017 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2002
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Anna Szymańska-Kwiatkowska | Alicja Olechowska | Janusz Zabłocki | Jan Załęski | Mordechaj Bentow | Michał Zubelewicz | Leszek Rychter | Zbigniew SzonertOceń: Maria Wrzyszcz